Rosomak S.A. na MSPO 2017

Impreza ta co roku przyciąga do Kielc kilkadziesiąt tysięcy gości z całego świata. Wśród nich znajdują się głowy państw, oficjalne delegacje, w tym przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, wyższych sztabów armii oraz resortów obrony. Tegoroczna jubileuszowa, XXV wystawa po raz kolejny objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym roku na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Rosomak S.A. zaprezentował:

• Niszczyciel Czołgów 8x8 z systemem wieżowym 120 mm
Niszczyciel Czołgów 8x8 to połączenie niezawodnego, sprawdzonego w boju Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak z nowoczesnym systemem wieżowym HITFACT 120, który dzięki niskiej sile odrzutu i wysokiej precyzji, zapewnia siłę ognia na poziomie czołgu głównego. Zoptymalizowane wymiary i masa wieży nie ograniczają możliwości taktycznych i mobilności pojazdu. KTO Rosomak to pojazd modułowy oparty na najnowszych rozwiązaniach, umożliwiających jego adaptację do różnorodnych zadań i warunków spotykanych na współczesnym polu walki.
Niszczyciel 8x8 przeznaczony jest przede wszystkim do zwalczania celów naziemnych w tym czołgów nieprzyjaciela. Opancerzenie wieży oraz pojazdu zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 4 zgodnie ze STANAG 4569.


 

• Niszczyciel Czołgów 6x6  z systemem NLOS
Niszczyciel Czołgów 6x6 to Kołowy Transporter Opancerzony wyposażony w system Przeciwpancernych Pocisków Kierowanych dalekiego zasięgu.
Ten modułowy pojazd zaprojektowano w oparciu o sprawdzone rozwiązania stosowane w rodzinie KTO Rosomak. Duża moc w połączeniu z ograniczonym rozmiarem i masą, sprawiają, że posiada bardzo dobre zdolności manewrowe i z łatwością porusza się w trudnym terenie. Zastosowane opancerzenie zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 2 zgodnie ze STANAG 4569 w strefie 360° wokół pojazdu oraz na poziomie 4 w jego przedniej części w zakresie kąta 60°.
Główną bronią Niszczyciela Czołgów 6x6 są wielofunkcyjne, elektro-optyczne Przeciwpancerne Pociski Kierowane Spike NLOS, z bezprzewodowym przekazywaniem danych w czasie rzeczywistym do 25 km. Zapewniają strzelcowi unikalną zdolność do ataku z dużej odległości celu, który nie znajduje się  bezpośrednio w jego polu widzenia.
Pociski mogą być sterowane zarówno poprzez funkcję bezpośredniego ataku lub nawigacji opartej na współrzędnych celu. Te opcje umożliwiają pokonanie, z wysoką precyzją, ukrytych celów z dużej odległości. Elektro-optyczna głowica pocisku Spike NLOS zawiera podwójny sensor, zdolny do efektywnego namierzania celów w niekorzystnych warunkach pogodowych.
Pociski mogą być wyposażone w różnego rodzaju głowice bojowe, odpowiednie np. do walki w zabudowie miejskiej lub do walk o dużym natężeniu. Spike NLOS mogą być wykorzystywane na różnych polach walki, takich jak: klasyczny konflikt o wysokiej intensywności, asymetryczny konflikt o małej intensywności oraz pozycyjna walka przyszłości (małe grupy, operacje zdalne/specjalne).


 

• Niszczyciel Czołgów 4x4 z systemem SAMSON mini RWS
Niszczyciel Czołgów to opancerzony pojazd kołowy z napędem 4x4 z zabudowanym systemem wieżowym, wyposażonym w karabin maszynowy kalibru 12,7 mm oraz zintegrowane wyrzutnie Przeciwpancernych Pocisków Kierowanych. Jako nośnik systemu wykorzystano sprawdzoną konstrukcję lekkiego pojazdu taktycznego Eagle.
Kabina załogi wyposażona jest w podwójna podłogę w kształcie V, zmniejszającą transfer energii kinetycznej wybuchu. Pojazd zapewnia wysoką ładowność, dużą kubaturę wewnętrzną oraz elastyczną przestrzeń ładunkową. Dzięki wykorzystaniu unikalnego systemu zawieszenia De-Dion oraz stabilizatorów przeciw-pochyłowych, zapewniających dużą mobilność, Eagle zapewnia załodze wysoki poziom zdolności przetrwania.
System wieżowy to konstrukcja kompaktowa Samson Mini, charakteryzująca się możliwością automatycznego śledzenia celu oraz stabilizacją w najbardziej niekorzystnych warunkach. Ponadto, otwarta architektura systemu pozwala na skonfigurowanie dodatkowych czujników oraz taktycznych systemów informacyjnych, w celu skutecznego reagowania na polu bitwy.


Zainteresowanie produktami Rosomak S.A. było olbrzymie a stoisko odwiedzili m.in. Minister Obrony Narodowej Pan Antoni Macierewicz, Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Pan Bartosz Kownacki, wiele delegacji szczebla rządowego, ministerialnego jak również przedstawiciele czołowych firm zbrojeniowych z kraju i zagranicy.

Z okazji 25-lecia MSPO, tegoroczna edycja została przedłużona do 10 września, co pozwoliło na zaprezentowanie możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego większej grupie odwiedzających. Rosomak S.A. podczas w/w dni zaprezentował dwa niszczyciele czołgów – 8x8 i 6x6.
Wg. Organizatorów w czasie dni otwartych wystawę odwiedziło ponad 50 000 osób.