Wizyta Premiera w WZM S.A.

16 września 2013 roku Premier Donald Tusk, Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak odwiedzili Wojskowe Zakłady Mechaniczne Spółka Akcyjna.

Podczas zwołanej konferencji prasowej Premier poinformował o konsolidacji przemysłu zbrojeniowego.

- Powstaje Polska Grupa Zbrojeniowa, która będzie zawierała w sobie wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa , które pracują na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział premier Tusk.

Do nowej Grupy wniesione zostaną udziały Huty Stalowa Wola S.A., 11 spółek Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo - Produkcyjnych, OBR Centrum Techniki Morskiej S.A.  i spółki Polskiego Holdingu Obronnego Sp. z o. o.

 

. – Konsolidacja staje się faktem. Kończy się w ten sposób okres nie zawsze dobrze koordynowanej współpracy przedsiębiorstw zbrojeniowych – mówił szef rządu. Na Twitterze napisał, że być może grupa będzie się nazywała Rosomak. – W końcu to flagowy produkt naszej zbrojeniówki, który ratuje życie żołnierzom w Afganistanie.

- Mamy nadzieję, że reputacja Rosomaka stanie się reputacją produktów całej Grupy Zbrojeniowej – powiedział premier. Poinformował, że Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich będą miejscem w którym Rosomaki nadal będą produkowane. Planuje się pozyskać łącznie 877 sztuk do końca 2019 roku.

 

- Siemianowice są dowodem na to, że polonizacja ma sens.  Wojskowe Zakłady Mechaniczne produkują transportery Rosomak de facto jako polski produkt – podkreślił premier. Dodał, że większość półproduktów które składają się na rosomaka to „efekt polskiej myśli technicznej i pracy polskiego pracownika”.