Konferencja 17.03.2014

„SUKCES MODERNIZACJI ARMII SZANSĄ DLA PRZEMYSŁU”

 Debata nad modernizacją techniczną polskich sił zbrojnych w perspektywie 2022 roku, wdrażanie nowoczesnych technologii w polskiej armii oraz kształt Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) – to najważniejsze tematy konferencji „Sukces modernizacji Armii szansą dla przemysłu”.

 

Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich – jedne z najnowocześniejszych zakładów zbrojeniowych w Polsce – były miejscem debaty, w której udział wzięli m.in. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński, premier Jerzy Buzek. Spotkanie przedstawicieli rządu, zakładów przemysłowych i środowisk naukowych było okazją do debaty m.in. na temat współpracy przemysłu i wojska.

Konferencja odbyła się w specjalnie do tego przystosowanej hali gdzie uczestników konferencji powitał eurodeputowany PO Jerzy Buzek, który był współgospodarzem i pomysłodawcą spotkania.

 

– Współpraca między przemysłem, nauką i wojskiem jest najważniejszym ogniwem działalności każdego producenta sprzętu obronnego. W procesie projektowania nowych wersji pojazdów wojskowych zawsze biorą udział przedstawiciele każdej ze stron. W ostatnich latach, na skutek opinii i doświadczeń polskich żołnierzy
w Afganistanie, wprowadziliśmy kilkaset zmian konstrukcyjnych. Na każdym etapie produkcji pojazdu przedstawiciele Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego mają wgląd w zakres prac, a przede wszystkim w ich odbiór jakościowy – mówi Adam Janik, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Mechanicznych SA.

 

Szef MON Tomasz Siemoniak, który otwierał konferencję podkreślał zaś, że aby osiągnąć sukces, wojsko musi być partnerem dla przemysłu obronnego. – MON będzie preferowało polski przemysł obronny, ale będzie też wymagającym partnerem – podkreślił minister.

 

Ważnym momentem była informacja o powstaniu nowej nazwy i logo Spółki, Prezes Janik powiedział, że zmieniając nazwę Spółka chce wykorzystać sukces, jaki osiągnął ceniony przez żołnierzy Rosomak. Nazwa jest prosta i jednoznacznie kojarzy się z siemianowicką fabryką – wskazał.

 

- Uważamy, że w ten sposób trafimy lepiej do naszych potencjalnych klientów, zwłaszcza zagranicznych. Nie dystansując się od tradycji, chcemy skorzystać ze współczesnych form oddziaływania na rynki, poprzez skuteczną promocję” - powiedział prezes.

 

Podczas spotkania mówiono m.in. o ważnych w kontekście współpracy sił zbrojnych przemysłem, zaawansowanych pracach nad powstającą Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), mającą w założeniu konsolidować firmy budżetowe związane z przemysłem obronnym.

 

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych na konferencji była także kwestia modernizacji sił zbrojnych. Głównym założeniem ustanowionego przez rząd w 2013 roku programu modernizacji technicznej sił zbrojnych RP jest zagwarantowanie wyższego poziomu unowocześnienia uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

– Mamy już opracowany dziesięcioletni program modernizacji technicznej wojska, który przewiduje nakłady o wartości ok. 130 mld zł. Musimy tę szansę dobrze wykorzystać, nie tylko dla polskiej armii, ale także dla konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego i rozwoju – czytamy w liście prezydenta.

Modernizacja wiąże się bezpośrednio z koniecznością wdrażania przez producentów nowych technologii. Doskonały przykład takich działań to nowoczesna konstrukcja symulatorów załóg pojazdu. Stanowią one element wsparcia logistycznego klientów, na które składają się: serwis, szkolenia i części zamienne. Symulator szkolenia kierowców typu Jaskier i symulator systemu wieżowego typu Tasznik, za który spółka otrzymała nagrodę Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy sił zbrojnych RP, są najnowocześniejszymi urządzeniami dydaktycznymi przeznaczonymi do szkolenia załóg kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Ich pełne możliwości zostały zaprezentowane podczas konferencji.